زندگینامه پروفسور جک سی ریچاردز

Professor Jack C. Richards' Biography

زندگینامه پروفسور جک سی ریچاردز

پروفسور جک سی ریچاردز متولد ۲۸ آوریل ۱۹۴۳ در کشور نیوزیلند است.

او در سال ۱۹۶۶ مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته زبان انگلیسی را با رتبه عالی از دانشگاه ویکتوریا واقع در ولینگتون نیوزیلند گرفت.

وی سپس در سال ۱۹۷۲ مدرک دکترای (Phd) خود را در رشته زبان شناسی کاربردی از دانشگاه فرانسوی زبان “لاوال” در شهر کبک کانادا اخذ نمود.

از آن زمان تاکنون وی در نقاط مختلفی از جهان از جمله نیوزیلند، کانادا، اندونزی، سنگاپور، هنگ کنگ، و ایالات متحده تدریس نموده اند. او پس از اتمام دوره دکترای خود، در اندونزی به تدریس مشغول شد و در آن زمان به عنوان کارشناس زبان شناسی در مرکز زبان سنگاپور با حمایت و همکاری دولت نیوزیلند منصوب گردید . سپس در سمت سخنران ارشد انگلیسی در دانشگاه چینی هنگ کنگ فعالیت کرد و بعد از آن به سمت استاد تمامی در دپارتمان انگلیسی به عنوان زبان دوم در دانشگاه هاوایی در سال ۱۹۸۱  منصوب گردید.

در سال ۱۹۸۹ او به هنگ کنگ بازگشت تا دپارتمان جدیدی برای زبان انگلیسی در دانشگاه هنگ کنگ دایر کند جایی که خود ریاست دپارتمان را برعهده گرفت و همچنین به عنوان استاد دائم شروع به فعالیت نمود. در سال ۱۹۹۶ پروفسور جک سی ریچاردز به میهن خود یعنی نیوزیلند بازگشت تا به مدت دو سال در برنامه کارشناسی ارشد در دانشگاه اوکلند فعالیت کند.

در سال ۱۹۹۹ ،پروفسور جک سی ریچاردز از تدریس تمام وقت در دانشگاه باز نشست گردید و از آن پس تا کنون ،قسمتی از سال به تدریس در مرکز زبان  (RELC) در سنگاپور به تدریس مشغول گردیده است ولی سکونت اصلی ایشان در سیدنی استرالیا است. در RELC دکتر ریچارزد در حوزه زبان شناسی کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می نماید.

از پروفسور جک سی ریچاردز برای شرکت در کنفرانس ها و هماپیش های بسیاری برای مدرسان زبان انگلیسی به عنوان سخنران دعوت گردیده است و هر ساله تقریبا از ۱۲ کشور بازدید می کند.

او بیش از ۱۵۰ کتاب و مقاله تالیف کرده است که بسیاری از آنها در حوزه تدریس زبان دوم بوده است و به زبان های متعددی از جمله اسپانیایی، چینی، ژاپنی و عربی و همچنین فارسی ترجمه گردیده اند.

جدول زیر به فهرستی از کتاب های معروف و حرفه ای ایشان اشاره می کند که حاکی از علم و تسلط عالی ایشان در حوزه تدریس و آموزش زبان است.

تالیفات برجسته پروفسور جک سی ریچاردز
Error Analysis, (1974)
Reflective Teaching in Second Language Classrooms (1996, with Charles Lockhart)
Beyond Training (1998)
The Language Teaching Matrix (1990)
Curriculum Development in Language Teaching (2001)
Approaches and Methods in Language Teaching (third edition 2014, with Ted Rodgers)
 Longman Dictionary of Language Teaching and Applied Linguistics (4th edition 2010, with Richard Schmidt)
Professional Development for Language Teachers (with Tom Farrell) Cambridge University Press 2005
Cambridge Guide to Second Language Teacher Education, (2009, edited with Anne Burns)
 Cambridge Guide to Pedagogy and Practice in Language Teaching (edited with Anne Burns)
Language Learning Beyond the Classroom (Routledge 2014, edited with David Nunan,)
Key Issues in Language Teaching (Cambridge 2015)

برای سالیان بسیاری است که پروفسور جک سی ریچاردز در کنفرانس های حرفه ای متعددی به صورات رایگان و بدون هیچ گونه هزینه ای شرکت می کند و حامی بورسیه ها درنقاط مختلفی از دنیاست. به پاس تلاش های ایشان در این امور، ریاست دانشگاه دی لا سالی (De La Salle) و مانیلای (Manila) فیلیپن در سال ۲۰۰۱ از ایشان چنین یاد کرده اند :

سخاوتمند در اشتراک گذاری تخصص خود با اعضای مبتدی این حرفه ، لطف و حمایت بی دریغ ایشان در تلاش برای ارتقای تدریس عالی زبان در نقاط مختلف دنیا، تلاش خستگی ناپذیر او در نشان دادن کاربرد نظریه تدریس در عمل در کلاس درس ، دکتر ریچاردز نمونه بارز و شایسته ای از دستاوردهایی است که می توان در حوزه زبان شناسی کاربردی و تربیت زبان انگلیسی کسب کرد.

در دسامبر ۲۰۱۱، دکتر ریچاردز مدرک دکترای افتخاری ادبیات خود را از دانشگاه ویکتوریای شهر ولینگتون به پاس حمایت و تلاش های او در حوزه تدریس زبان انگلیسی دریافت نمود.

او در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ به ترتیب به عنوان پروفسور افتخاری در دانشکده آموزش زبان سیدنی استرالیا و دانشکده اوکلند نیوزیلند منصوب گردید.

وی همچنین در سال ۲۰۱۴ جایزه با شکوه حمایت (Award for Patronage 2014) را از موسسه هنرهای نیوزیلند به پاس حمایت خود از موسیقی و هنر دریافت نمود.

در سال ۲۰۱۶ سازمان بین المللی TESOL در پنجاهمین سالگرد تاسیس این موسسه از دکتر جک سی ریچاردز به عنوان یکی از ۵۰ متخصص برتر در سراسر جهان در حوزه TESOL که تاثیر شگرف و به سزایی در امر آموزش زبان در ۵۰ سال گذشته داشته اند تقدیر نمود.


درباره نویسنده

1 نظر در باره “زندگینامه پروفسور جک سی ریچاردز”

  1. مستانه گفت:

    با سلام
    جالب بود.من انگلیسی را با کتاب های اینترچنج پروفسور جک سی ریچاردز یاد گرفتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =